Foto: Jean-Marie Liot / Alea – Start regate Vendee Globe 2024
U zimskom periodu na našim prostorima manje programa ima za jedriličare, ali zato ima interesantnih dešavanja u jedrenju na svetskom nivou.
10. novembra započeto je 10. izdanje legendarne Vendee Globe solo jedriličarske trke oko sveta.
Vendee Globe, poznat i kao Mont Everest jedrenja, je solo trka oko sveta u kojoj učesnici sami plove bez prestanka i bez spoljne pomoći. Takmičenje je osnovao Philippe Jeantot i održava se svake četvrte godine od 1992. Smatra se da je najteže i najekstremnije takmičenje na svetu. Regata je dugačka 44.996 kilometara, odnosno 24.296 nautičkih milja i traje u proseku između 80 i 120 dana.
Do sada je ovo specijalno i teško takmičenje imalo samo francuskog pobednika. Poslednji put, 2021. godine, Jannik Bestaven (ko je i ove godine u trci) pobedio je sa vremenom od 80 dana 6 sati 15 minuta 47 sekundi, dok je poslednji takmičar završio krug za 116 dana. Armel Le Kleah, takođe iz Francuske, drži rekord takmičenja sa 74 dana 3 sata 35 minuta 46 sekundi.
Ove godine se čak 40 jedriličara kvalifikovalo za jubilarnu Vendee Globe regatu, od kojih su 6 žena.
Regata se može pratiti preko zvanične web stranice regate https://www.vendeeglobe.org/en .
Trka je otvorena za jedno trupne jedrilice koje ispunjavaju kriterijume za klasu otvorenih čamaca od 60 stopa (18,28 m), poznatu kao IMOCA 60. Pre 2004. godine na takmičenju su mogli da učestvuju i sa brodovima od 50 stopa.
Trka obično traje od novembra do februara, a počinje i završava se u Les Sables-d’Olonne, koji se nalazi u regiji Vendee u Francuskoj. Od Les Sables-d’Olonne se ide niz Atlantskog okeana, južno do Rta dobre nade, zatim u smeru kazaljke na sat kroz južna mora oko Antarktika, obilazeći Cape Leeuvin i Cape Horn, i nazad do Les Sables-d’Olonne.
Takmičar se može usidriti na samom moru, ali ne može pristati uz obalu ili uz drugi brod. Ne može da dobije spoljnu pomoć, uključujući i informacije o vremenu i ruti. Jedini izuzetak je kada takmičar naiđe na problem na početku trke, odnosno prvih 10 dana se može vratiti u startnu marinu radi popravke broda i nakon toga može ponovo ući u trku.
Regata je veoma izazovna. Najizazovniji su ekstremni uslovi vetra i talasa u Južnom okeanu, zatim dugi vremenski periodi bez mogućnosti bilo kakve pomoći i činjenica da učesnici sami treba da reše sve izazove sa kojim se susreću. O tome koliko je ova regata zahtevna za učesnike, govori činjenica da takmičarima treba u proseku punih mesec dana da uspostave koliko-toliko normalne životne navike nakon povratka s regate.
Značajan broj učesnika završi trku, dok je Kanađanin Geri Roufs izgubljen u moru u trci 1996-1997. Da bi se umanjili rizici, od takmičara se traži da prođu kurs iz medicine i preživljavanja. Drugi uslov je prethodna okeanska trka za jednu osobu, odnosno za kvalifikaciju je potrebna prethodna regata sa pređenih najmanje 4.000 km (2.500 milja) pri prosečnoj brzini od najmanje 7 čvorova (13 km/h).
Vendee Globe ima razne interesantne i nesvakidašnje situacije, kao što je to bilo i 2021.godine. Liniju cilja te godine je prvi presekao Charlie Dalin, međutim dvoje takmičara iza njega imali su bonus sate dodeljene zbog spašavanja Kevina Escoffiera iz podivljalog Atlantika u prvoj trećini regate. Nemački jedriličar Boris Hermann imao je šest, a Francuz Yannick Bestoven 10 sati nadoknade, a pobednik regate je na kraju bio Yannick Bestoven.
Od zemalja iz okruženja Mađarska ima trostrukog učesnika regate. Nandor Fa je prvi put 1992-93 završio regatu na petom mestu, kao najbolji ne francuski takmičar. Drugi put, 1996-97 je krenuo uz niz pehova, koji su ga sprečili da završi regatu. Pre starta brod je pao sa krana, a nakon starta se sudario sa tankerom, zbog čega se vratio u matičnu luku na popravku. Radovi su trajali nedelju dana, ali nažalost, ni drugi polazak nije bio uspešniji. Nakon nekoliko dana jedrenja generatori su prestali da rade, što se nije moglo popraviti na putu, a i navigacioni instrumenti su se pokvarili, te je Nador Fa morao ponovo da se vrati u marinu, kada je i odustao od trke sa obzirom na veliku prednost ostalih učesnika. Treći put, 2016-2017.godine, tada sa 63 godine, kao drugi najstariji učesnik trke završio je na 8. mestu sa 93 dana, 22 sata, 52 minuta i 9 sekundi.
Ove godine Mađarska opet ima takmičara, i to Vereš Sabolča, ko se sa pređenih 14.959 nautičkih milja na 32. mestu kvalifikovao za učešće na Vendee Globe regati.
Nekoliko rekorda Vendee Globe regate:
- Najviše odustajanja: 2008-2009.godine je 19 takmičara odustalo
- Najmlađi učesnik: Alan Roura sa 23 godine na regati 2016-2017.godine
- Najstariji učesnik: Rich Wilson sa 66 godina, 2016-2017.godine
Cilj regate je iskoristiti medijski uticaj događaja za podizanje javne svesti o očuvanju okeana.